Jak na unavená chodidla?

Asi každý z nás má občas oteklá a „bolavá“ chodidla. Po celém dni na nohou je to celkem pochopitelné. Existuje však několik šikovných cviků, které pomohou vaše chodidla šikovně zrelaxovat.

·       Položte na zem stránku novin a posaďte se na židli. Uchopte papír prsty jedné nohy a bez pomoci rukou se ho pokuste zmačkat a roztrhat.

·       Sedněte si na židli tak, aby kolena svírala pravý úhel. Na nárt si položte lehké závaží (např. ručník). Nárt zdvihněte směrem ke kolenu, pata zůstává na zemi. Opakujte 5× ve 4 sériích.

·        Přední částí chodidel se postavte na schůdek (například práh), paty nechte na zemi. Pomalu zvedněte paty a vraťte je zpět. Opakujte 8× ve 4 sériích.

Vždy, kdy je to možné, dávejte nohy nahoru. U televize si podložte kotníky a pro povzbuzení činnosti cév, občas vstaňte.

Základní znaky kvalitní obuvi

Součástí péče o vaše chodidla je výběr správné obuvi Boty nosíme prakticky každý, je tedy velice důležité, abychom nosily pro nás vhodnou a kvalitní obuv. Zde je pár tipů, jak si správně vybírat nové boty:

·       Boty musí být dostatečně široké, především v prstové části. Tvar obuvi by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru vaší nohy

·       Dalším důležitým bodem jedokonalá ohebnost v oblasti prstů.

·       Vhodná výška podpatku!U pánské obuvi by to mělo být zhruba 2,5 cm, u dámské obuvi pro celodenní nošení asi 3 – 4 cm.

·       Bota musí zajistit dobrou fixaci nohy, svršek by tedy měl být anatomicky tvarován.

·       Kvalitní materiál, nejlépe kůže nebo textil.Tyto materiály se dobře přizpůsobí tvaru nohy a absorbují vlhkost.

·       Každá uzavřená obuv by měla být ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vložkou z materiálu, který dobře propouští pot.

Pravidelné ošetření nohou v podobě pedikúry, občasné masáže či procvičování a především kvalitní obuv, to vše jsou nejdůležitější body péče o vaše chodidla. Věnujte chodidlům péči a pozornost. Zaslouží si ji za každodenní službu, kterou nám poskytují.